آدام اوندرا، بهترین ورزشکار آماتور، سال 2014 شد

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آدام اوندرا، ورزشکار آماتور قهرمان سال 2014 شدآدام اوندرا، از بین 9 قهرمان معرفی شده از سوی انجمن بین المللی بازیهای جهانی IWGA با کسب 34 در صد آرا به عنوان قهرمان سال 2014 انتخاب شد. این رای گیری از اول تا 31 ژانویه 2015 به عمل آمد. اوندرا، قبلا به عنوان قهرمان ماه آگوست 2014 از سوی همین انجمن انتخاب شده بود.

انجمن بین المللی بازی های جهانی International World Games Association ، به اختصار IWGA ، در سال 1981 به عنوان شورای بازی های جهانی تاسیس شده و از سال 1996 با نام کنونی و به عنوان یک سازمان غیر دولتی در همکاری و هماهنگی با کمیته بین المللی المپیک انجام وظیفه می کند . انجمن بین المللی بازی های جهانی برگزار کننده بازی های غیر المپیکی است.

اوندرا در صعود های داخل سالن قهرمانی شگفت انگیز است. او در سال 2014 هم در مسابقات بولدرینگ ( مونیخ آلمان ) و هم در مسابقات لید ( خیخون اسپانیا ) قهرمان جهان شد.

اوندرا در صعودهای داخل طبیعت نیز بی نظیر است. او روز 4 اکتبر 2012 موفق شد سخت ترین مسیر جهان را با درجه 5.15c در نروژ صعود کند. نام این مسیر  "تغییر"  The Changeاست.

بازهم از او بخوانیم:

"......صد، عدد مهمی است. بسیاری از شاخصه ها با عدد صد تبیین می شوند. صد، قرن است، نقطه عطف است، عبور از آن عبور از کراکس است. حالا، آدام اوندرا آقای صد است، قرن است! بیش از 100 صعود با درجه 9a و بالاتر!!!!!!

68 صعود با درجه 9a ؛ 20 صعود با درجه +9a  ؛ 9 صعود 9b ؛ 3 صعود +9b ......... فرمول اوتدرا، فعلا چنین است:

.....Wonder Ondra >     68(5.14d)+20(5.15a)+9(5.15b)+3(5.15c)+n

 

اوندرا اولین 9a خود را در سال 2006 وقتی که 13 ساله بود به ثمر رساند. او سنگنوردی را نه فقط در کشورش جمهوری چک ؛ بلکه در سراسر دنیا پی گرفت. در هر نوع عارضه زمینی با هر شیبی و با هر سختی و در همه ی سبک ها. از ردپوینت تا آنسایت تا اولین صعودها در مسیرهای جدید. بالاترین درجه صعود را اولین بار او انجام داد ( مسیر change در نروژ) . بیشترین صعود با بالاترین درجه صعود از آن اوست (3 صعود). بیشترین صعود با بالاترین درجه آنسایت از آن اوست (3 صعود). اگرچه اولین و بالاترین صعود آنسایت به نام او نیست و به نام آلکساندر مگوس است اما، اوندرا قبل از مگوس چند مسیر را با بالاترین درجه، آنسایت کرده بود اما با تواضع و فروتنی درجه صعود آنها را کاهش داد. 

اوندرا در صعود های بولدر و صعود های مالتی- پیچ نیز برتری کامل دارد. اوندرا در صعودهای داخل سالن نیز یکی از بزرگترین قهرمانان صعود های ورزشی جهان است. نیازی به ذکر مدالهای قهرمانی او در جام های جهانی و در مسابقات قهرمانی جهان هم در لید هم در بولدر نیست. در یک کلام و بی نیاز به هیچ توضیحی باید پذیرفت که اوندرا در جهان سنگنوردی نفر اولی ست که نفر دوم ندارد......."

 

 منبع خبر: کوهنامه

 

نوشتن دیدگاه