هیپوترمی و سرمازدگی چیست؟

هیپوترمیسرما به دو صورت به بدن آسیب میرساند، افت دمای بدن (هایپوترمی) و سرمازدگی (Frosbite) از خطراتی هستند که در ورزش های زمستانی و کوهنوردی وجود دارد، این دو خطر روی یکدیگر تاثیر مستقیم دارند.

پیشرفت هایپوترمی منجر به مرگ می گردد، حتی اگر یخ زدگی بافتی از بدن اتفاق نیافتد...

روشهای بقا در کوهستان

روشهای بقا در کوهستانمعنای فوریت های پزشکی کمک هایی است که تقریبا زیر 1 ساعت به فرد رسانده شود . حال اگر فرد آسیب دیده در محیط کوهستان باشد وضع به گونه ای دیگر است و در واقع برای کمک و امداد نیاز نیست یک حجم زیادی از تجهیزات تخصصی فوریت های پزشکی به همراه داشته باشیم . تنها داشتن یک کیت کوچک کمک های اولیه و آموختن روش های درمان آسیب های رایج , کافی است .

آسیب دیدگی های پا در سنگ نوردان

سنگنوردیدر حالیکه آسیب دیدگی قسمت های فوقانی بدن  سنگ نوردان بسیار زیاد مورد بحث قرار می گیرد، اما به ندرت آسیب دیدگی قسمت های پائینی بدن سنگ نوردان مورد توجه بوده است. با این حال 50 درصد آسیب دیدگی ها مربوط به قسمت پا و ران می باشد که در اثر سقوط به زمین و یا در طی فرود پیش می اید  که اکثرا شامل کشیده شدن ، کوفتگی ، شکستگیهای اندام تحتانی مثل شکستگی استخوان درشت نی و نازک نی می باشد. همچنین استفاده زیاد از کفش های تنگ سنگنوردی نیز منجر به تغییرات بیو مکانیکی و وارد آمدن فشار زیاد به قسمت جلوی پا می شود . . .

ناراحتی ها و مشکلات چشمی در اکسپدیشن

ناراحتی ها و مشکلات چشمی در اکسپدیشنمباحثی که در این مقاله آورده شده است ،عمدتا در مورد مشکلاتی است که برای چشم در ارتفاعات بلند اتفاق می افتد و نیز اقداماتی که می توان در جهت جلوگیری از ناراحتی های چشمی انجام داد. هدف از تدوین این مقاله ، ارائه یک دانش عملی به خوانندگان است که بتوانند مشکلات ساده ی چشم خود و دیگران را مدیریت کنند و همچنین علائم خطر آفرین را تشخیص ...

زنان در ارتفاع

هدف از تدوین این مقاله ، بررسی موضوعات ویژه ی زنان در ارتفاع است که  پیشنهادات و استانداردهای رسمی فدراسیون بین المللی کوهنوردی(UIAA) را انعکاس می دهد و بر اساس تحقیقات علمی نوین ...

بیماری ارتفاع

بیماری ارتفاع - ارتفاع زدگیبيماري ارتفاع 85%-%25 از مسافران به ارتفاعات بالا را بسته به ميزان صعود، ارتفاع محل سکونت، آسيب‌پذيري فردي و ساير عوامل خطرساز گرفتار مي‌سازد. کوه‌گرفتگي حاد(acute mountain sickness) ، شايع‌ترين تظاهر بيماري ارتفاع است و به صورت تيپيک در عرض 12-6 ساعت پس از ارتفاع گرفتن، منجر به سردرد و بي‌حالي‌ مي‌شود.

 اين وضعيت ممکن است دربرخي از افراد به سمت ادم مغزي ناشي از ارتفاع بالا...

مراقب زانو های خود باشید


مفصل زانو یکی از مهمترین مفاصل بدن از
لحاظ ایجاد ثبات، استحکام و تحمل وزن بدن بوده، بنابراین ایجاد ضایعه دراین مفصل بسیار مهم است. زانوها اعضای مهمی هستند که وزن بدن را تحمل میکنند .

بدن ما روی زانو ها استوار است و به همین دلیل است که اگر وزن بدن زیاد باشد، فشار بیشتری به بدن وارد می شود. همه ما درد زانو را تجربه کرده‌ایم و می دانیم که مراقبت و پیشگیری از ایجاد درد زانو بسیار مهم است . به طور کلی مفصل زانو از آسیب پذیرترین مفاصل بدن...